Zadania logistyki automotive

Logistyka w branży automotive polega głównie na transporcie części o niewielkich rozmiarach, które muszą być właściwie zabezpieczone i oznakowane. Z tego względu, wielu producentów pracuje nad produkcją lekkich a jednocześnie bardzo wytrzymałych opakowań.

Opakowania do transportu

opakowania automotiveOpakowania wykorzystywane w branży automotive są produkowane z różnego rodzaju materiałów, zaczynając od metalu, przez drewno do tworzyw sztucznych i pianek polipropylenowych. Zdecydowanie najczęściej używa się opakowań z tworzyw sztucznych, jednak powoli wypierają je lekkie pianki polipropylenowe, ze względu na niską cenę oraz innowacyjny proces produkcji. Pojemniki z pianki polipropylenowej są wytwarzane za pomocą metody formowania ciśnieniowego, która umożliwia stworzenie opakowania o wymiarach i kształcie ściśle dopasowanym do charakterystyki danego produktu, który będzie w nim transportowany. Ze względu na czynniki ekonomiczne, oraz dobro środowiska naturalnego, opakowania automotive są wielokrotnego użytku. Dlatego warto wybrać pojemniki wyposażone w system oznaczania stanu pojemników, dzięki któremu będzie można monitorować ich stan przed i po dostarczeniu towaru do klienta. Kolejną ważną cechą, którą powinny posiadać pojemniki stosowane w transporcie automotive, jest łatwość manipulacji. Opakowania powinny umożliwiać łatwe ustawianie ich w stosy tak, aby można było jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w magazynie. Dodatkową zaletą jest wyposażenie opakowań w uchwyty i separatory, które ułatwiają wyjmowanie towaru przez operatora.

Logistykę każdej branży łączy minimalizowanie kosztów, poprzez zmniejszanie wagi opakowań, co prowadzi do zmniejszonego zużycia paliwa, łatwość manipulacji towarem oraz szybkość rozładunku. Odpowiednie opakowania pozwalają na łatwe osiągnięcie tych celów.