Szelki potrzebne do prac na wysokości

Wśród szeregu prac wykonywanych na fasadach budynków, duża ich ilość może dotyczyć bardzo dużych wysokości. Prace tego typu obejmują na przykład mycie okien, naprawianie uszkodzonej elewacji czy montowanie odstraszaczy dla ptactwa. Aby tego typu zajęcia były wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami, robotnicy muszą być wyposażeni w specjalne pasy i szelki zabezpieczające.

Szelki używane podczas robót wysokościowych

szelki bezpieczeństwaTego typu akcesoria przypominają swoim wyglądem uprząż i mogą kojarzyć się ze wspinaczką wysokogórską. Jednak tego typu szelki bezpieczeństwa chronią pracowników przed niekontrolowanym upadkiem, a co za tym idzie utratą życia lub zdrowia. Szelki tego typu są skonstruowane w odpowiedni sposób. Składają się one najczęściej z 2 elementów, które są w dużej mierze zależne od siebie, i sprawiają, że stabilizacja osoby podczas prac jest bardzo dobra. Na całą uprząż składają się także specjalne pasy udowe, które są regulowane i mogą być dopasowane do konkretnej sylwetki pracownika. Do całego systemu szelek dodawane są także specjalne podkładki pod plecy, które zapewniają wygodę podczas prac, i mogą być stosowane podczas intensywnego użytkowania i długiego przebywania pracownika na wysokości. Nowoczesne szelki muszą także posiadać specjalny element, do którego przymocowana jest lina, która pełni najważniejszą funkcję asekuracyjną podczas użytkowania całego systemu.

Produkcją i dystrybucją lin, uprzęży i szelek zajmują się firmy, które oferują wysokiej jakości akcesoria do prac na wysokościach. Możemy znaleźć tam także całe zestawy bezpieczeństwa, które składają się między innymi z lin, szelek i amortyzatorów bezpieczeństwa. Taki zestaw jest niezbędny dla każdego pracownika wysokościowego i uchroni go przed wypadkiem.