Rozwój technologiczny wpływający na rozwój fake news

Obecnie na świecie istnieje niezliczona ilość kanałów, którymi informacje docierają do odbiorcy. W idealnym świecie z każdego kanału docierałaby ta sama informacja, która jest prawdą. Niestety nie jest to idealny świat, a kryzys fake news wciąż się rozwija. Każda informacja, nieważne jak fałszywa by nie była, znajdzie osoby, które w nią uwierzą.

Rozwój kryzysu fake news w Internecie

kryzys fake newsRozpowszechnianie nieprawdziwych informacji było obecne już w czasach powstania gazet czy radia. Wraz ze stworzeniem źródła szerszej komunikacji, pojawiła się możliwość manipulacji odbiorcami. Aktualnie ludzie mają większą możliwość weryfikacji znalezionych informacji, ponieważ mają do dyspozycji cały Internet, a mimo to kryzys fake news wciąż się rozwija. Nie dotyczy, to tylko głośnych spraw, jak konflikty międzynarodowe czy polityczne, ale również rozwoju firm i przedsiębiorstw. Wystarczy jedna informacja, która brzmi interesująco i automatycznie staje się bardziej prawdopodobna. Ludzie zaczynają sobie przekazywać takie informacje i szybko powstają z tego teorie spiskowe, które docierają do jeszcze większej ilości odbiorców. Fake newsy mogą być wykorzystywane do manipulacji ludźmi, ale również do czarnego PR-u, który ma na celu zniesławianie czyjejś reputacji. Ogromny rozwój kryzysu fake news jest nieunikniony w czasach, kiedy dzięki Internetowi istnieje możliwość dotarcia do prawie każdego człowieka na świecie.

Istnieją sposoby na uniknięcie kryzysu fake news. Wystarczy zweryfikować przeczytaną informację, ponieważ jeśli jest prawdziwa, pojawiła się też na innych stronach. Można sprawdzić autora i poszukać podobnych zdjęć, jeżeli jakieś zostały opublikowane. Co pojawiło się w Internecie, nie zniknie z niego, więc można to wykorzystać, żeby nie dać się oszukać.