O chłodnicach do pelletu

Coraz większą popularnością w branży związanej z ogrzewaniem, cieszy się materiał opałowy znany pod nazwą pellet. Skąd się wzięła ta nazwa i co dokładnie oznacza? Pellet to z języka angielskiego granulka lub lub kulka. Jak można się już po samej nazwie spodziewać, jest on niewielkich rozmiarów.

Czym są chłodnice do pelletu?

chłodnica do pelletuTworzony jest z istniejących już odpadów, takich jak wióry czy trociny. Niektórzy stosują również korę lub słomę. Taki pellet przechowuje się w workach. Wiele osób docenia ich duże podobieństwo do drewna. Charakteryzują się też małą wilgotnością, a podczas spalania popiołu jest mało.Ten rodzaj opału stosowany jest w kotłach centralnego ogrzewania oraz kominkach. Przy jego produkcji bardzo przydatnym narzędziem może być chłodnica do pelletu, czyli urządzenie, które odbiera gotowy produkt z maszyny zwanej peleciarką, a następnie przenosi go do zbiornika, jednocześnie obniżając temperaturę pelletu powietrzem. Schłodzenie tego paliwa ma także znaczenie ze względu na to, że zmienia się jego forma. Dzięki temu procesowi, granulat jest bardziej wytrzymały i odporny na szkodliwe działania. Staje się również mniej wilgotny. Czym w takim razie powinna charakteryzować się chłodnica do pelletu? Ważne, aby była wykonana z trwałego tworzywa, na przykład ze stali. Na rynku wyróżnić możemy różne typy chłodnic. Najpopularniejsze to chłodnica mechaniczna oraz chłodnica hydrauliczna. Różnią się swoimi rozmiarami oraz powierzchniami chłodzenia.

Jak już zostało wspomniane – ogrzewanie za pomocą pelletu staje się coraz powszechniej stosowane, co wynika z jego ekologicznego charakteru, jest także w miarę tanim sposobem na ogrzanie domu. A co za tym idzie, również takie urządzenia, jak chłodnica, także stają się coraz powszechniejsze.