Kiedy konieczne jest zastosowanie cewnika?

 

Różnego rodzaju zabiegi operacyjne czy przebyte schorzenia powodują problemy z oddawaniem moczu u pacjenta. Wówczas konieczne jest wykonanie cewnikowania, które prawidłowo odprowadzi płyn do specjalnego woreczka. Taki zabieg stosowany est również u osób, które w wyniku operacji lub z innych przyczyn są unieruchomione i nie maja możliwości udania się do łazienki.

Rodzaje cewników i ich zastosowanie

cewnikChoć zabieg cewnikowania jest wśród pacjentów owiany złą sławą i bywa, że wspomnienie o konieczności jego wykonania budzi grozę i panikę, to jednak w rzeczywistości prawidłowo przeprowadzony nie powinien powodować żadnych dolegliwości bólowych. Sytuacje, w których cewnik jest konieczny to nie tylko unieruchomienie pacjenta w wyniku operacji czy urazów, przez które nie jest w stanie samodzielnie udać się do łazienki. Również u pacjentów, u których nastąpiło zatrzymanie moczu konieczne jest założenie cewnika, aby zapobiec wystąpieniu bolesnych i groźnych dla zdrowia stanów zapalnych i infekcji nerek. Na rynku medycznym znajdziemy kilka rodzajów cewników, a każdy z nich dostosowuje się do potrzeb danego pacjenta. Podstawowy podział zieli cewniki na wewnętrzne, które wprowadzane są do szyi pęcherza moczowego oraz zewnętrzne, które nakłada się na narządy oddające tego rodzaju wydzieliny. Istotna jest też długość okresu, kiedy wymagane będzie korzystanie z cewnika, bowiem elementy te dzielimy na jednorazowe oraz długotrwałe.

Zabieg cewnikowania budzi grozę w pacjentach, choć w gruncie rzeczy prawidłowo przeprowadzony nie wiąże się z uciążliwymi dolegliwościami bólowymi. Wręcz przeciwnie – może przynieść ulgę osobom, które zmagają się z zatrzymaniem moczu, powodującym silne bóle w okolicy nerek. Kluczowe znaczenie ma tez odpowiednie dopasowanie rodzaju cewnika do specyfiki naszej dolegliwości.