Jak powstają druty ciągnione?

Ciągnienie metalu przeprowadza się zazwyczaj na zimno. Jest to proces plastycznej obróbki metalu, podczas którego odkształcany jest okrągły półwyrób poprzez przeciągania go przez otwór narzędzia lub przez walce. W wyniku tej pracy powstaje drut o zmienionym kształcie i przekroju poprzecznym.

Produkcja drutów ciągnionych krok po kroku

drut stalowy ciągnionyMateriałem, z którego możemy wyprodukować drut stalowy ciągniony jest walcówka oraz pręty kute lub z odlewu. Można wykonywać je także z krajki, metali nieżelaznych i prasówki pod warunkiem, że poddamy je najpierw przeróbce na gorąco. Im materiał jest mniej podatny na wstępną obróbkę tym więcej czasu i pracy trzeba będzie poświęcić aby odpowiednio przygotować go do procesu ciągnienia. Do ciągnienia używane jest ciągadło. Narzędzie to wykonywane jest z diamentów, węglików i stali nierdzewnej. Ciągnienie zaczynamy od zaostrzenia druty. Ścinamy jego koniec aby można go było łatwo przełożyć przez ciągadło. Następnie wykonujemy zaciąganie. Jest to przeprowadzenie drutu przez urządzenie, które kieruje go do ciągadła. Przeciągamy drut przez urządzeniem, wyprowadzamy go za ciągadłem i chwytamy łańcuchem ciągarskim za ciągadłem. Pozostaje nam jeszcze przymocowanie drutu do bębna nawijającego i mamy oto nawinięty drut stalowy ciągniony. Należy także pamiętać o ustawienia prędkości ciągnienia, ustawieniu odpowiednio naciągu i przeciwciągu. Druty stalowe mogą być sprzedawane w szpulach lub w odcinkach. Druty w szpulach powstają poprzez zgrzewanie odcinków

Druty mają zastosowanie przede wszystkim w budownictwie. Są dostępne zarówno w sklepach budowlanych jak i wnętrzarskim. Najczęściej służą do tworzenia elementów instalacyjnych lub konstrukcyjnych dlatego sięgają po nie tak profesjonaliści jak i przydomowi majsterkowicze.