Idealne kotwy do betonu

Niezwykle popularne w budownictwie jest łączenie ze sobą konstrukcji żelbetowych i stalowych. Niestety spory problem stanowi odpowiednie połączenie ze sobą tych dwóch materiałów. Na szczęście z pomocą przychodzą producenci materiałów budowlanych i łączników śrubowych, którzy oferują bardzo profesjonalne systemy kotwień. Jednym z nich są właśnie stalowe kotwy do betonu. 

Działanie kotew rozporowych 

kotwy rozporowe do betonuStalowe kotwy rozporowe do betonu cieszą się bardzo duża popularnością na budowie, ponieważ ich montaż jest bardzo prosty. Wystarczy jedynie wywiercić otwór wiertarką udarową w odpowiednim miejscy słupa albo ściany żelbetowej. Należy jedynie pamiętać, aby średnica wiertła była o jeden rozmiar mniejsza niż średnica kotwy, ponieważ w przeciwnym razie łącznik nie będzie odpowiednio zapierał się o materiał. Następnie kotew jest wbijana w otwór przy pomocy klasycznego młotka budowlanego na odpowiednią głębokość. Na zewnątrz zostaje jedynie łepek specjalistycznej śruby, który pozwala na przykręcenie blachownicy do żelbetowej części konstrukcji. Producenci zajmujący się wytwarzaniem profesjonalnych kotew do betonu oferują bardzo wiele produktów. Najczęściej różnią się one średnicą oraz długością, które można dobierać w zależności od rodzajów i wielkości występujących podczas przenoszenia obciążeń sił wewnętrznych w materiałach budowlanych. 

Rozporowe kotwy do betonu wykonywane są z bardzo wysokiej jakości stali niewęglowej, czyli takiej, która jest bardzo rozciągliwa. Brak kruchości jest konieczny, ze względu na to, że na styku dwóch materiałów (w tym przypadku stali i betonu) występują bardzo duże siły wewnętrzne powodujące ścinanie. Krucha stal mogłaby sobie nie poradzić z tym rodzajem oddziaływań, dlatego producenci wybierają ten rodzaj materiału, który nie jest wzbogacony węglem.