Fachowy kurs doszkalający

Nauka jazdy samochodem zajmuje trochę czasu i wymaga dużej ilości ćwiczeń. O ile teorii możemy się samodzielnie nauczyć, to już prowadzenia samochodu nie. Bezpiecznie można jeździć tylko z instruktorem w samochodzie, do momentu uzyskania dokumentu.

Jak wygląda doszkalanie a prawo jazdy?

fachowe kursy doszkalające na prawo jazdy - krakówKażda osoba, która chce posiadać prawo jazdy, musi nauczyć się jeździć na podstawowym kursie. Obejmuje on trzydzieści godzin szkolenia, które składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwsza obejmuje kilka godzin wykładów na temat przepisów kodeksu ruchu drogowego oraz omówienia typowych sytuacji drogowych, które mogą spotkać każdego kierowcę. Część praktyczna dotyczy natomiast jazdy z instruktorem. Po trzydziestu godzinach jazd, większość kursantów jest gotowa na przystąpienie do egzaminu państwowego, ale są też tacy, którzy muszą się doszkolić. Dla tych osób oraz obecnych kierowców, którzy z różnych przyczyn ni czują się pewnie za kierownicą, prowadzone są fachowe kursy doszkalające na prawo jazdy – Kraków jest miastem, w którym prowadzone one są niemalże przez każdy Ośrodek Szkolenia Kierowców. Trwają one znacznie krócej niż podstawowy kurs, bo zaledwie dziesięć godzin i obejmują inny zakres wiedzy. Na kursie uzupełniającym, kursanci nauczą się wchodzić i wychodzić z poślizgu, zatrzymywać się w dozwolony sposób na autostradach czy udzielać pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku. Kurs składa się w większej części z praktyk i trenowaniu jazdy w nietypowych warunkach.

Taki kurs jest bardzo przydatny dla osób, którym brakuje doświadczenia i umiejętności. Po jego skończeniu, każdy uczestnik dostaje specjalny certyfikat  i może dalej samodzielnie jeździć, jeżeli już ma prawo jazdy albo przystąpić do egzaminu, gdy dopiero się o nie stara.