Czym są futony?

Wszelkiego rodzaju tradycje azjatyckie coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Stale zwiększa się również grono ich zwolenników. Nie od dziś wiemy, że mieszkańcy tego regionu cieszą się zdrowiem i spokojem towarzyszącym na każdym kroku. Równowagę w codziennym funkcjonowaniu pomaga im zachować wiele czynników. Jednym z nich jest wysokiej jakości sen. 

Futon – japoński sposób na dobry sen 

FutonyAby w pełni wypocząć podczas snu, niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowywanie powierzchni, na której nasz organizm ma się relaksować. I w tej kwestii możemy nauczyć się wiele od kultury azjatyckiej, a dokładniej – od mieszkańców Japonii. To właśnie stamtąd wywodzą się Futony – tradycyjne japońskie materace. Różnica pomiędzy spaniem, a wyspaniem się jest ogromna. Stawiając na materac, który zapewni nam odpowiednie ułożenie ciała, idealne do pełnej jego regeneracji, możemy mieć pewność, że rano wstaniemy w pełni wypoczęci, naładowani pozytywną energią. Z czego w takim razie składa się futon, że zapewnia tak wysokiej jakości sen? Jego budowa wbrew pozorom jest niezwykle prosta. Osiąga około 5 centymetrów wysokości, a w samym środku umieszczona jest bawełna bądź włókno syntetyczne. Materiały te pokrywane są bawełnianym bądź lnianym pokrowcem, który na swojej powierzchni posiada charakterystyczne pikowane wzory. Japońscy mieszkańcy nie byliby sobą, gdyby do produktu nie dodali czegoś charakterystycznego. I tak oto futony możemy kupić najczęściej w zestawach ze zmiękczającym materacem bądź letnim kocem i poduszką wypełnioną nasionami gryki. 

Skoro tradycyjne materace japońskie tak doskonale działają na rodowitych mieszkańców, dlaczego my nie mielibyśmy wykorzystać tej praktyki? To co wyróżnia tego rodzaju materace to brak jakichkolwiek szkodliwych substancji chemicznych, co jest niewątpliwą zaletą dla naszego zdrowia.